06 вересня 2018
0
Передозування парацетамолом: чи можливо це? Симптоми і наслідки передозування парацетамоломПарацетамол займає лідируючі позиції в боротьбі з високою температурою і сильним болем. Так, він є в кожній аптечці. Як багато інших препаратів, парацетамол несе небезпеку для здоров'я при перевищенні рекомендованої дози.


Як діє парацетамол всередині організму


З моменту прийому препарату, максимальну його концентрацію в крові можна спостерігати через 4 години. Покидає організм парацетамол без шкоди для печінки. Якщо його вживати в межах норми, то в печінці він проходить процес зв'язування з глутатіоном, потім виводиться.

Якщо перевищити рекомендовану дозу, то симптоми передозування парацетамолом можуть бути абсолютно різними. Все через те, що печінкового ферменту (глутатіону) недостатньо на прийняту дозу препарату, і він починає взаємодію з клітинами печінки. Це призводить до їх загибелі, що призводить до передозування. Продукти переробки препарату негативно відбиваються на роботі життєво важливих органів.



Причини передозування парацетамолом, що робити


Фахівці виділяють наступні причини отруєння даними медичним препаратом:
  • Спроба покінчити життя самогубством;
  • Поєднання препарату з алкогольними напоями;
  • Прийом препарату з іншими, в яких він міститься (Фервекс, Цитрамон, Каффетін);
  • Порушення в роботі печінки.

Як діагностувати передозування парацетамолом і що робити


Коли з'являються перші підозри на отруєння препаратом, необхідно звернутися за допомогою до кваліфікованих фахівців. Вони призначать номограмму румаків-Метью, яка допоможе визначити ступінь ураження печінки препаратом. Дане дослідження потрібно проводити не менше, ніж через 4 години після прийому препарату. Так як через цей час його концентрація в крові досягає найвищого показника.

При підозрах на отруєння жарознижуючим засобом необхідно щодня перевіряти рівень ферментів в печінці, що відповідають за згортання крові.

Основні симптоми передозування парацетамолом


При перевищенні рекомендованої дози парацетамолу у людини може спостерігатися чотири стадії гострого отруєння:
Для першої стадії отруєння препаратом характерні нудота і блювота. Також може спостерігатися загальна слабкість. Подібні симптоми можуть з'явитися в першу добу з моменту прийому парацетамолу. Аналізи при цьому не дають позитивних результатів.

Друга стадія передозування парацетамолом симптоми дає інші. Вона, як правило, настає через 24 години і більше після прийому препарату. Аналізи крові при цьому дають перші показники отруєння організму. Рівень печінкових ферментів зростає.

Третя стадія
настає на третю-четверту добу після передозування препаратом. У цей період у людини можуть з'явитися кровотечі. Найчастіше вони переходять в печінкову недостатність і закінчуються комою.

Часто печінкова недостатність не діагностується вчасно, що призводить до небажаних наслідків. Для цієї проблеми характерні такі симптоми:
  • Різкий біль в правому підребер'ї;
  • Різке зменшення печінки в розмірі;
  • Збої в серцебитті;
  • Нудота, блювота і діарея;
  • Збільшення очеревини через наповненості рідиною;
  • Знижена температура тіла.

Четверта стадія отруєння жарознижуючим препаратом - період одужання. Печінка поступово регенерує пошкоджені клітини, що може зайняти від двох тижнів до місяця. Відчувається легкість і спокій.

Летальний результат після отруєння парацетамолом настає на 4-5 день з моменту прийому великої дози препарату, при ненаданні необхідної медичної допомоги.

Перша допомога при передозуванні парацетамолом, що робити


Часто люди, які зіткнулися з ситуацією, коли людина потребує допомоги, губляться. Однак маючи деякі знання в наданні першої невідкладної допомоги можуть врятувати життя. Так, до того, як приїде швидка допомога, після отруєння парацетамолом потрібно:
  1. Потрібно змусити потерпілого випити багато води. Так він зможе самостійно очистити шлунок від надлишку препарату, і запобігти його подальшому попаданню в кров.
  2. Дати людині активоване вугілля. 1 таблетка повинна доводиться на кожні 10 кг маси тіла потерпілого. Це допоможе очистити організм від подальшої інтоксикації.
  3. Потім потрібно викликати швидку допомогу.

Першою протиотрутою при інтоксикації парацетамолом є речовина - Ацетилцистеїн. При його прийомі або введенні всередину, токсичні речовини, що виробляються парацетамолом деактивуються і залишають організм. Варто врахувати момент, що Ацетилцистеїн потрібно приймати не пізніше, ніж через 8 годин з моменту прийому парацетамолу.

Ацетилцистеїн, як правило, приймається всередину або вводиться як внутрівена інфузія. При більш легкому ступені отруєння парацетамолом призначається Метіонін.

Печінкова недостатність, перша допомога


При підозрі на печінкову недостатність необхідно:
  1. Ввести внутрішньовенно розчин глюкози, альбуміну, гемодезу.
  2. Провести вітамінну терапію: аскорбінова кислота і вітаміни групи В.
  3. При необхідності фахівці призначають терапію антибактеріальними препаратами.

Залежно від дози парацетамолу, яку прийняла людина, буде залежати її подальше лікування. У легких випадках результат буде позитивним. У більш важких пацієнту може знадобитися пересадка печінки, і може трапитися летальний результат.

Що робити при передозуванні парацетамолом у дитини


Діти часто переносять отруєння цим препаратом легше дорослих. Особливо це стосується малюків, які не досягли 6-ти річного віку. Це пояснюється відмінностями в метаболізмі. Розвиток печінкової недостатності у дітей при отруєнні парацетамолом не відбувається. Небезпечна доза парацетамолу для дитячого організму становить 150 мг / кг ваги.

Надання першої допомоги дитині в подібній ситуації - такі ж заходи, як і для дорослих. Різниця тільки в дозуванні введення або прийому речовин-антидотів. При легкій інтоксикаціі курс лікування можна пройти вдома.


Профілактика отруєння


При небажанні випробувати на собі подібне, потрібно знати правила прийому парацетамолу для дітей і дорослих, а також слідувати таким рекомендаціям:
  • Приймати парацетамол строго за призначенням лікаря не частіше, ніж раз на чотири години;
  • При наявності патологій печінки, доза парацетамолу повинна бути знижена;
  • Ретельно перевіряти склад препаратів, які призначаються разом з парацетамолом на наявність цієї ж речовини;
  • Не лікуватися парацетамолом довше 5 днів;
  • Під час лікування парацетамолом слід виключити вживання алкогольних напоїв;
  • Щоб уникнути проблем зі здоров'ям дітей, парацетамол слід зберігати в недоступному місці.

Кому найбільш шкідливий парацетамол


Найстрашніше і небезпечне для здоров'я явище, яке з'являється при передозуванні парацетамолом - руйнування печінки. Так, людям, у яких є проблеми з печінкою не треба приймати даний препарат. Так як у них в печінці глутатіону недостатня кількість. Через що робота органу миттєво порушується і відбувається процес відмирання клітин.

Множинні дослідження вчених довели, що люди, які регулярно вживають алкоголь, при частому прийомі парацетамолу мають ризик розкладання печінки. До того ж, їм не обов'язково приймати високу дозу препарата. Досить приймати рекомендовану дозу парацетамолу і випивати щодня по 0,5 л пива. Якщо з такою кількістю алкоголю щодня приймати підвищену дозу препарату, вкрай сумний результат не змусить себе чекати.

Якщо приймати парацетамол в рекомендованих дозах, але довгий час, вже через місяць з'явиться печінкова недостатність. Плюс, тривале зловживання препаратом може викликати внутрішні кровотечі. Вони, як правило, часто закінчуються сумно.

Якщо прийняти капсулу або таблетку простроченого парацетамолу наслідки можуть бути самими різними і часто непередбачуваними. Так як виробник на упаковці вказує проміжок часу, протягом якого препарат випробовувався. Що буде при прийомі після кінцевої дати використання - невідомо. Тому приймати прострочений парацетамол вкрай не бажано.


Дізнайтесь також...



Поділіться власною думкою
Реєстрація